Πέμπτη 7 Οκτωβρίου 2010

Έναρξη NHL!

Καλησπέρα!
Από σήμερα το βράδυ ξεκινάει το NHL. Οι ομάδες έχουν αρκετά φιλικά προετοιμασίας πίσω τους, στη λεγόμενη NHL Pre-Season.
Θα ασχοληθώ με τον αγώνα Pittsburgh - Philadelphia. Στα έξι φιλικά προετοιμασίας που έδωσε το Piitsburgh είχε απολογισμό πέντε νίκες και μία ήττα, με σύνολο τερμάτων 24-14. Εντός έδρας είχε 3/3 νίκες, με απολογισμό τερμάτων 12-3. Η Philadeplphia από την άλλη, έδωσε οχτώ φιλικά προετοιμασίας με απολογισμό 2-4-2, έχοντας εκτός έδρας δύο ήττες στην κανονική διάρκεια του αγώνα και άλλες δύο ήττες μετά από παράταση, με σύνολο τερμάτων 12-17. Το Pittsburgh είναι σίγουρα η καλύτερη ομάδα. Είχε τερματίσει πέρσι 13 βαθμούς πάνω από τη Philadelphia και ο περσινός μεταξύ τους απολογισμός των τριών παιχνιδιών στο Pittsburgh είναι 2-0-1, με δύο νίκες των γηπεδούχων με 4-1 και 6-1 και μια νίκη των φιλοξενούμενων με 4-7. Το Pittsburgh θα το πάρει το παιχνίδι, ελπίζοντας μόνο να μην χρειαστεί παράταση.