powered by Agones.gr - livescore

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2013

4ος ΓΥΡΟΣ US OPEN!

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και καλή εβδομάδα! Μετά από ένα πλούσιο στοιχηματικά Σαββατοκύριακο, για σήμερα Δευτέρα θα συνεχίσουμε με τένις, εστιάζοντας σε δύο αγώνες που διεξάγονται απόψε στο πλαίσιο του 4ου γύρου του US Open. Αρχικά ξεκινάμε με τον αγώνα ανάμεσα σε Τζάνκο Τιπσάρεβιτς - Νταβίντ Φερέρ. Πρόκειται για μία μάχη μεταξύ δύο εξαιρετικών τενιστών, οι οποίοι έφτασαν μέχρι τον τέταρτο γύρο του τουρνουά χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερες δυσκολίες. Οι δύο μονομάχοι είχαν αναμετρηθεί και πέρυσι ίδιο καιρό, στην φάση των προημιτελικών στο US Open, με τον Φερέρ να παίρνει πολύ δύσκολα την πρόκριση εν τέλει με 3-2 σετ. Ο περσινός αγώνας αγώνας, αλλά και η καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο οι δύο αθλητές, θα με οδηγήσει στο να ποντάρω το συγκεκριμένο παιχνίδι. Θεωρώ, λοιπόν, ότι ο Φερέρ έχει σίγουρα ένα προβάδισμα και φέτος για να πάρει την πρόκριση, αλλά σε αποδόσεις του τύπου 1.25 της νίκης του δεν θα μπορούσα να ποντάρω, ειδικά απέναντι στον μαχητικό Τιπσάρεβιτς. Τουλάχιστον ένα σετ εκτιμώ πως θα κατακτήσουν έκαστος, καθώς καθαρή νίκη με 3-0 σετ του Ισπανού ή του Σέρβου συγκεντρώνει, κατά την προσωπική μου άποψη, μικρές πιθανότητες. Κρατάμε, λοιπόν, το over 3.5 σετ στον αγώνα και προχωράμε.

Συνεχίζουμε και πάλι με τένις εν όψει του 4ου γύρου του US Open και τον αγώνα μεταξύ Ρίτσαρντ Γκασκέ - Μίλος Ράονιτς. Οι δύο τενίστες είχαν συναντηθεί και πάλι σε επίσημο παιχνίδι πριν από 16 ημέρες στο Μaster Series 1000 τουρνουά του Σινσινάτι, με τον Ράονιτς να επικρατεί σχετικά δύσκολα με 2-0 σετ (7-6, 6-3). Πολύ πιθανό να δούμε και σε αυτόν τον αγώνα πάνω από τρία σετ, αλλά θα προτιμήσω να στοιχηματίσω στη νίκη του Ράονιτς. Ο Καναδός παίζει πολύ καλό τένις τον τελευταίο μήνα, έχει ανέβει στο Νο 11 της παγκόσμιας κατάταξης και μπορεί να φτάσει σε λίγο καιρό ακόμα ψηλότερα. Έχοντας σαν όπλο το πανίσχυρο σερβίς του, ακόμα κι απέναντι σε ένα πολύ καλό και έμπειρο Γκασκέ, εύκολα ή δύσκολα πιστεύω ότι θα καταφέρει να περάσει στην κορυφαία 8άδα της διοργάνωσης. Έτσι, λοιπόν, συνοψίζοντας έχουμε:

JANKO TIPSAREVIC - DAVID FERRER:          OVER 3.5 SETS         Bet365 1.66
RICHARD GASQUET - MILOS RAONIC:   WINNER MILOS RAONIC    Bet365 1.66